Efektívny home-office v bodoch

Práca z domu ponúka množstvo rušivých elementov a pokušení. Pes, práčka, hluk z detskej izby to všetko nám odoberá energiu, ktorú potrebujeme k dosiahnutiu čo najlepšieho pracovného výkonu.  Pokojné prostredie  a individuálne pravidlá, ktoré si stanovíme, môžu našu produktivitu naopak zvýšiť. Výskum potvrdil, že zamestnanci pracujúci  z domu sú angažovanejší, flexibilnejší v procesoch a ich produktivita naozaj rastie.  Treba ale byť naozaj dôslední v tom, čo si stanovíme. Prinášame základné tipy, ako to v týchto náročných dňoch doma zvládnuť  aj popri deťoch v karanténe a nezblázniť sa.

1. Prispôsobte vzhľad  „Vašej kancelárie“

Či už je to obývačka, pracovňa alebo časť jedálne, prispôsobte prostredie „Vašej kancelárie“ svojim potrebám a tomu, aby ste sa v danom priestore cítili pohodlne. Vyhýbajte sa miestam ako je gauč, prípadne záhrada, aby Vám nič neodvádzalo Vašu pozornosť. Deťom treba vysvetliť, že tento priestor je iba Váš a nesmú do neho vstupovať.

2. Nastavte si svoj pracovný čas

Zvoľte si vlastný pracovný rámec, samozrejme s ohľadom na povahu Vašej práce. Niektorí z nás radi pracujú v noci, iní sú  zase ranné vtáčatá. Pri našich ratolestiach nie je niekedy na škodu veci, dôležité veci urobiť  v noci prípadne skoro ráno, keď deti ešte sladko spia.

3. Vopred si naplánujte úlohy

Zadeľte si svoje úlohy na celý deň a ráno začnite tou najťažšou. Vyplavia sa Vám hormóny šťastia, ktoré Vám dodajú  chuť na ďalšie náročné úlohy celého dňa. Medzi úlohy  dňa zahrňte taktiež nejaké  povinnosti, čo musia splniť aj deti, čím im vyplníte aspoň trochu  voľný čas. Môže ísť o vyloženie umývačky, upratanie si izby, prípadne utretie prachu v celom dome alebo o stráženie  mladších detí staršími.

4. Stanovte si zmysluplné prestávky

Pravidelné dobíjanie bateriek je aj  pri home-office nesmierne dôležité. Je potrebné pri poklese koncentrácie vstať, precvičiť si telo, možno aj zacvičiť pár drepov, pohľad zaostriť niekam inam. Niekomu padne vhod cigaretka, inému zase kávička. Počas  neprítomnosti si miestnosť vyvetrajme. Po ruke je potrebné mať vždy pohár s vodou  V tejto situácii je možné prestávku využiť taktiež  na kontrolu domácej úlohy, prípadne vymaľovaného výkresu alebo jednoducho len skontrolovať deti vonku.

5. Nezostaňte oblečení v pyžame

Keď dodržíte rannú hygienu a následne  sa zbavíte aj pyžama, budete sa cítiť profesionálnejšie a nečakaný video-hovor od šéfa Vás nedostane do stavu paniky. Vaše deti Vás budú nasledovať a ranné rituály budú pokračovať aj v čase karantény. Následný nástup do školy a škôlky nebude potom taký bolestivý.

Mnohí z nás musia home-office v týchto dňoch zvládať s deťmi, či už škôlkarmi alebo školákmi, ktorí sú taktiež  povinne doma. Školopovinné deti obdržali zadania  zo školy formou aplikácie Edupage a musia pracovať  z domu. Pri väčších deťoch nie je  stopercentná kontrola nutná. Treba dbať už iba na  obmedzenie sociálnych sietí a mobilu v rukách detí.  Rôzne facebookové skupiny  vznikli práve počas tohto obdobia  a slúžia na pomoc rodičom pri zvládaní domácej školy. Taktiež  rôzne vzdelávacie weby umožnili ľuďom bezplatný prístup a deti sa môžu mnohému naučiť.

Menšie deti vyžadujú pozornosť a preto je fajn  si dopredu  s deťmi dohodnúť isté pravidlá a zapojiť ich do domácich prác. Decká obľubujú aj  tvorivé dielničky, kde ale  neskôr rodičia musia rátať s väčším neporiadkom.  Veď taká výroba vlastného ochranného rúška môže byť veľká zábava.  O to lepšie budú deti potom aj spolupracovať pri nosení doma vyrobeného rúška.

Pokiaľ to  okolnosti dovoľujú a máte možnosť, vyžeňte deti von. Vitamín D im je iba na prospech.  Nezabudnite ale, že potrebujú  taktiež rodiča a preto po skončení práce im venujme svoj čas. Len takto túto náročnú situáciu dokážeme všetci zvládnuť. Držme si palce.

gd-team, home-office

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Share on facebook
Zdieľaj na facebook
Share on twitter
Zdieľaj na Twitter
Share on linkedin
Zdieľaj na linkedin

Spokojní klienti

kontakt gdTeam

Kontaktujte nás

Kontakt

Naše pobočky

Office Pezinok
Šenkvická cesta 3
902 01 Pezinok
Office Bratislava
EBCG, Gagarinova 7/C
821 05 Bratislava
Office Žilina
Framborská 19
010 01 Žilina
Office Košice
BC Rozvojová, Rozvojová 2
040 11 Košice

Kontaktujte nás

Kontakt

Efektívny home-office v bodoch