hrad Biely kameň

GD-TEAM podporuje aj kultúrne pamiatky Slovenska

Slovensko je bohaté na krásnu prírodu a bohatú históriu. Naša národná kultúra je jedinečná a je našou povinnosťou ju zachovať pre budúce generácie. Jednou z organizácií, ktorá sa snaží ochrániť a podporiť slovenskú národ históriu je  aj GD-TEAMPodporou projektu našej kolegyne sa zameriame na záchranu národnej kultúrnej pamiatky hrad Biely Kameň vo Svätom Jure. Zrúcanina je v dezolátnom stave, rúca sa a pohltil ju les.

Početných návštevníkov obľúbeného výletného miesta ohrozujú kamene, samovoľne vypadávajúce z hradných múrov. Ak naša generácia nezastaví deštrukciu romantickej zrúcaniny, budúcim generáciám Slovákov zostane namiesto gotického hradu iba hŕba kamenia. Napriek práci vo veľmi ťažkých podmienkach, bez prístupovej cesty, bez elektriny, zdroja vody a s minimom financií od štátu sa dobrovoľníkom na Bielom Kameni podarilo staticky zabezpečiť dominantu – hradnú vežu. Teraz pokračujú s opravou hradieb a horného paláca.

Záchrana Bieleho Kameňa

Projekt záchrany Bieleho Kameňa je unikátny v tom zmysle, že za posledných 300 rokov nikto nedokázal pre zachovanie hradu urobiť toľko, ako OZ Castrum Sancti Georgii za necelé 2 roky od svojho vzniku. Záchrana pamiatky je projekt na veľa rokov. Popri oprave múrov vybudovali dobrovoľníci z OZ aj prístupový chodník, schody a drevené lavičky pre turistov. Pomáhajú im v tom ľudia všetkých vekových kategórií. Najmladšia dobrovoľníčka má 15 rokov a najstarší 67 rokov. Vlani usporiadali 75 brigád a odpracovali takmer 4 500 dobrovoľníckych hodín.  Avšak bez financií, iba holými rukami sa rozsiahla pamiatka nedá opraviť. Z ich aktivity benefituje obrovské množstvo výletníkov z celého Slovenska i zahraničia, súčasníci i budúce generácie.

 

 

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Share on facebook
Zdieľaj na facebook
Share on twitter
Zdieľaj na Twitter
Share on linkedin
Zdieľaj na linkedin

Spokojní klienti

Kontaktujte nás

Kontakt

Naše pobočky

Office Pezinok
Šenkvická cesta 3
902 01 Pezinok

Office Bratislava
myhive TOWER 1
Vajnorská 100A
831 04 Bratislava

Office Žilina
Framborská 19
010 01 Žilina
Office Košice
BC Rozvojová, Rozvojová 2
040 11 Košice

Kontaktujte nás

Kontakt

GD-TEAM podporuje aj kultúrne pamiatky Slovenska